Przejdź do głównej zawartości

"Osobliwe miejsca, które odwiedzasz każdego dnia" - Marco Kubiś

 "Ludzie, których spotykamy w naszym życiu w niewłaściwym czasie, są po prostu niewłaściwymi ludźmi. Zagubionymi w czasie". 








O Marco słyszałam już wiele rzeczy, a swego czasu, byłam nawet bardzo zafascynowana jego kontentem. 


I pomijając to luźne i robione na szybko zdjęcie, które widzicie na górze, ciężko oddać piękno jego książki nie tyle pod względem tekstu, co pod względem grafiki. To jednak coś innego - coś namacalnego. Bo choć głos autora w seriach na YouTube jest specyficzny i jedyny w swoim rodzaju, to jednak dobrze jest analizować sobie wszystko po swojemu. 


Miejsca z naszych snów. Miejsca, które rzeczywiście odwiedzamy. Miejsca, które mamy wrażenie że znamy i miejsca, do których chcemy wrócić. I te, od których uciekamy. 


Pełno takich osobliwości w naszym dziwnym świecie... 
















Wyjątkowo nie zamieszczam opisu książki, bo moja opinia będzie którka i rzeczowa. 


Kto zna Marco z YouTube, rozumie jego perspektywę i to, jak działa jego umysł. Dlatego też łatwiej zrozumieć książkę, jeśli miało się z nim do czynienia. 


To specyficzna treść i równie specyficzny autor - w dobrym tego słowa znaczeniu. Marco jest kimś, kto szuka w naszym świecie dziwnych, specyficznych czy osobliwych rzeczy. W tym wypadku zwraca uwagę na miejsca. 


Są to miejsca, które znamy, a nad którymi nigdy się szczególnie nie zastanawialiśmy. Te rzeczywiste i te mniej realne, bardziej metaforyczne. Od potrzeb serca do potrzeb rozumu; kawiarnia, plac zabaw, nasz własny pokój. Wszystko to, co przypadkowo zdaje się mieć znaczenie w naszym życiu. 

Marco opisuje to w sposób typowy dla siebie, ale podsumowania zawsze dają do myślenia czytelnikowi. Rady Kubisia (a raczej jego wskazówki co do naszych postępowań i decyzji) są potrzebne i warto nad nimi trochę posiedzieć. 


Byłam specyficznie nastawiona do książek Marco, ale myślę, że chciałabym przeczytać również jego debiutanckie "Koszmarne istoty...". Bo samymi obrazkami człowiek nacieszy oko, a fajnie jest również znaleźć coś nowego, poczytać o czymś bardziej (a może mniej?) przyziemnym, utożsamić się z tym, przypisać te miejsca miejscom, które my sami znamy.


 Jak to możliwe, że nie dostrzegaliśmy dotąd ich osobliwości? 












- Dominika

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Zabójstwo Rogera Ackroyda" - Agatha Christie

  "Pan się ze mnie śmieje... ale nic nie szkodzi. Czasami starzy śmieją się ostatni, a młodzi, ci sprytni, nie śmieją się wcale".

"Rebeka" - recenzja książki i Netflixowej ekranizacji

  "Każdy z nas ma swojego demona, który go tyranizuje i zadręcza, aż wreszcie trzeba mu wypowiedzieć walkę".

"Daj mi odpowiedź" - Sandy Hall

Ponoć niełatwo mieć siedemnaście lat. Problemy kumulują się jeden za drugim, każdy gorszy od poprzednika. Przyjaźnie się sypią, uczucia gasną i czas zacząć podejmować ważne, wartościowe decyzje na drodze do dorosłości... Teo to sympatyczny, przystojny i uczynny chłopak. Mieszka z matką, jej partnerem i przyrodnimi młodszymi siostrami. Jego najlepszym przyjacielem jest Ravi, tak naprawdę to od zawsze. Teo lubi spędzać czas w towarzystwie swoich sióstr, choć bywa to męczące. Usilnie stara się znaleźć swojego prawdziwego ojca, bo ojczyma ma już powoli po uszy. Jane mieszka parę domów dalej. Wierzy w wiele przesądów, uwielbia oglądać seriale i jest wiecznie niezdecydowana. Chciałaby pozostać w tym momencie, kiedy nie musi myśleć o przyszłości i studniach, które ciągle narzuca jej matka - w końcu ma czas. Swoje wątpliwości powierza Magicznej Ósemce, ma też siostrę Margo. Ojciec dziewczyny chce by ta szła swoją drogą, jednak rodzicielka Jane już tę drogę za nią wybrała. Margo zawsze...