Przejdź do głównej zawartości

"Onyx & Ivory" - Zabłąkany Książę i Zdrajczyni łączą siły

 

"Wszyscy jesteśmy ludźmi, Wasza Wysokość, nieważne, obdarzonymi magią czy nie, a każdy człowiek jest zdolny do zdrady".









Nie zgadniecie, co tym razem mnie podkusiło do zakupu książki... 

Hasło "dla fanów Leigh Bardugo" i już mnie złapali w sidła. No bo jak można opuścić coś, co jest opatrzone takim komentarzem? Na pewno będzie dobre, ciekawe, na pewno zapadnie w pamięć. 

Przez to miałam bardzo wygórowane oczekiwania względem "Onyx & Ivory". Czy słusznie? 


















"Nazywają ją Zdrajczynią Kate. To przydomek, który Kate Brighton odziedziczyła po ojcu, po tym, jak próbował zabić arcykróla Rime.


Wypędzona z szeregów szlachty Kate pracuje jako kurierka pocztowa. W tym fachu mogą przetrwać tylko najlepsi i najszybsi z jeźdźców, bo kiedy zapada noc, na świat wychodzą gadźce – mordercze bezskrzydłe smoki. Na szczęście Kate ma sekret, który zapewnia jej przewagę. Jest dzikunką, władającą zakazaną magią, która pozwala jej wpływać na umysły zwierząt.


I właśnie ta magia doprowadza ją do miejsca, gdzie gadźce za dnia dokonały masakry całej karawany, z której ocalał tylko Corwin Tormane, syn króla. Jej pierwsza miłość, chłopak, którego poprzysięgła zapomnieć po tym, jak skazał jej ojca na śmierć.


Teraz, gdy ich drogi znów się skrzyżowały, Kate i Corwin muszą zapomnieć o przeszłości, by stawić czoło nowemu zagrożeniu i jeszcze mroczniejszym siłom, budzącym się w królestwie".


















Na początek powiem, że miałam sobie na jakiś czas dać spokój z fantasy, ale nie mogłam się powstrzymać.

"Onyx & Ivory" miało być dla mnie jedną z tych książek, które będę wspominać i polecać wszystkim wokół. Żeby tak się jednak stało, musiałabym ją najpierw zrozumieć w całości... No właśnie. Jest kilka niejasnych kwestii.

Wspominałam o tym już w recenzji "Pocałunku Zdrajcy" - kiedy sprawy dzieją się na terenie królestwa, a gra toczy się o koronę czy też władzę wszelkiego rodzaju, zazwyczaj jest to dosyć polityczna historia. Opowiada się o rodach, konfliktach i innych takich szczegółach sięgających wiele lat wstecz... Ciężko to spamiętać.

Bałam się, że nie nadrobię przez to akcji. Fabuła jest tak szeroko zarysowana w tej powieści, że trzeba się bardzo skupić, ale myślę, że warto. Dla Corwina, dla Kate i ich celu.  

To, co mogłam powiedzieć od razu, to to, iż polubiłam tę dwójkę. Kate - za jej temperament i siłę, a Corwina za wszystko to, co ukształtowało go na godnego następcę tronu, mimo że droga po koronę nie jest łatwa ani do końca sprawiedliwa. Oboje mają przeszłość i oboje krok po kroku udowadniają, że ona wcale nie musi ich definiować.

"Najokrutniejsze w naszym życiu jest chyba to, że nie możemy sami wybrać sobie rodziny i okoliczności, w których przychodzimy na świat".

Corwin musi wybrać pomiędzy tym, co słuszne, a tym, co według wielu jest konieczne. Za to Kate ma okazję pokazać, że nie jest zdrajczynią. Kiedy cały świat jest przeciwko tobie, do kogo zwrócisz się o pomoc?

Polecam tę książkę wszystkim wytrwałym, którzy liczą na dobrą i rozbudowaną historię- to nie jest zdecydowanie pozycja dla poszukiwaczy szybkiej lektury. Dla trochę bardziej wymagającego czytelnika kochającego intrygę - owszem.

Ta opowieść ma w sobie wiele pozytywnych aspektów tego, czego wciąż szukamy w książkach fantasy - dobrą przestrzeń, ciekawych bohaterów i wiele zagadek, które odkrywają się przed nami z każdym nowym wydarzeniem. Nic nie jest tu czarno-białe.

Pora udowodnić swoją wartość... 













Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Zabójstwo Rogera Ackroyda" - Agatha Christie

  "Pan się ze mnie śmieje... ale nic nie szkodzi. Czasami starzy śmieją się ostatni, a młodzi, ci sprytni, nie śmieją się wcale".

"Rebeka" - recenzja książki i Netflixowej ekranizacji

  "Każdy z nas ma swojego demona, który go tyranizuje i zadręcza, aż wreszcie trzeba mu wypowiedzieć walkę".

"Daj mi odpowiedź" - Sandy Hall

Ponoć niełatwo mieć siedemnaście lat. Problemy kumulują się jeden za drugim, każdy gorszy od poprzednika. Przyjaźnie się sypią, uczucia gasną i czas zacząć podejmować ważne, wartościowe decyzje na drodze do dorosłości... Teo to sympatyczny, przystojny i uczynny chłopak. Mieszka z matką, jej partnerem i przyrodnimi młodszymi siostrami. Jego najlepszym przyjacielem jest Ravi, tak naprawdę to od zawsze. Teo lubi spędzać czas w towarzystwie swoich sióstr, choć bywa to męczące. Usilnie stara się znaleźć swojego prawdziwego ojca, bo ojczyma ma już powoli po uszy. Jane mieszka parę domów dalej. Wierzy w wiele przesądów, uwielbia oglądać seriale i jest wiecznie niezdecydowana. Chciałaby pozostać w tym momencie, kiedy nie musi myśleć o przyszłości i studniach, które ciągle narzuca jej matka - w końcu ma czas. Swoje wątpliwości powierza Magicznej Ósemce, ma też siostrę Margo. Ojciec dziewczyny chce by ta szła swoją drogą, jednak rodzicielka Jane już tę drogę za nią wybrała. Margo zawsze...